Domain Al Satçısı, Domainci, Hobici, Ve Son Kullanıcı

Listeleniyor: Bloglar
Domain Al Satçısı, Domainci, Hobici, Ve Son Kullanıcı
6.553 Son Güncelleme: 22.03.2021 21:21
Domain satın alanların, yatırımlarına göre nasıl sınıflandırıldığını öğrenmek ister misiniz? O zaman bu yazı tam size göre...

Her ne kadar elinde 10-15+ domain olanlara ülkemizde domain yatırımcısı dense de aslında olay biraz daha farklı evrensel düzeyde.

Domain yatırımcısı kelime olarak açıldığında domaine yatırım yapan ve ondan para kazanmayı amaçlayan kişi demektir ki bu açıdan bakıldığında gene ülkemizde standart bir domain satış kültürü (domain borsası) olmadığı için sadece Türkçe domaine yatırım yapan arkadaşlara domain yatırımcısı deme şansımız ne yazık ki bulunmamaktadır.

Domain yatırımcılığı teriminin evrensel düzeyde likit domainlere yönelik yatırım yapanları kapsadığını hatırlattıktan sonra terimlerimize geçelim.

Domain Al-Satçısı : Bu arkadaşlar domain ile hiç bir duygusal bağ kurmazlar. Domain onlar için satılacak bir üründür. Torku Banada gibi ellerindeki domainlere istedikleri fiyatlar bir çıkar bir düşer. Domain alırken en düşük, satarken de satabilecekleri en yüksek fiyatı belirlemeye çalışmaktadırlar. Ticari olarak bir kaygıları yoktur. Domain topladıkları kadar düşürme potansiyelleri de yüksektir. Domain amatörleri aslında bu sınıfa oldukça uygun bir diğer isim olabilir. Domainlerinizi bu gruptan birine satacaksanız bütçeleri genelde XX, XXX seviyelerinden yukarı çıkmayacaktır. :)


Domainci (Domainer) : Ülkemizde oldukça vardır. Bir çok kaliteli isme sahiptirler. Domain satın alırken domain al-satçısı kadar ucuza kaçmaz, satın alımlarını genelde uzmanı olduğu alanlarda, ne aldığını ve alırken kaça satacağını belirleyerek yapar. Domainlerini nispeten uygun olacağını düşündüğü platformlardan yani çoğunlukla açık arttırmalar ve backorderlar üzerinden alır. Haliyle elindeki portfoy nispeten daha kaliteli olmaktadır. Genelde bu grubun üyelerinin ticari kaygısı daha fazladır. Fazla maceraperest değillerdir. Domainlerinizi bu gruptan birine satacaksanız muhtemelen alış fiyatınız ile ilgili bilgi sahibidir, satmak istiyorsanız verdiği tekliften başka çok pazarlık yapmayın, boşuna zaman kaybı olacaktır :)

Hobiciler (Geliştiriciler) : Bu arkadaşların tek derdi domain satmak değildir. Bir domain alacakları zaman o domaini reklamla, tanıtım ile veya geliştirerek onu proje olarak daha iyi fiyata satabileceklerini düşünürler. Haliyle böyle bir arkadaş denk gelip size domain konusunda teklif verirse muhtemelen 10x - 20x katı bedelle satabileceğini düşündüğü bir fiyatı kafasında belirlemiştir. Pazarlığı esnek tutarak bol bol konuşabilirsiniz.

Son Kullanıcı : Domaincilerin en sevdiği müşteri tipidir. Bu arkadaşlar domaini almak için teklif sunduklarında, pazarlık süreci sizin ticari ve ikna yetenekleriniz ile şekillenecektir. Çünkü son kullanıcı dediğimiz kitle zaten domaini en son alacak olandır ve yukarda listelenen üç grubun da ortak hedefindedir.


POPÜLER BLOGLAR

Ödeme Yöntemleri