Doyosi v3 Yayınlandı. Neler Yeni?

Haberler Alper ER - 15/04/2016

İlk haberimizi DoYoSi ~ Domain Yönetim Sistemi (Scripti) hakkında yapalım. 2013 yılında başlayan Doyosi yolculuğu 2016 nın ortasına geldiğimizde v3 ile devam ediyor. Artık v4'e ya nasip diyelim... 

Sistemimizden bahsetmeden önce Doyosi nin nasıl ortaya çıktığından bir bahsedelim. 

2013 yılında yaklaşık 100 kadar domaini olan ama whois'den maile bakıp teklif yazanlar dışında teklif alamayan ben dedim ki bunlara bir park sayfası hazırlayayım. Hepsini tek tek ftpden atıp güncelleyeyim. Öyle de yaptım. Bir park şablonu hazırladım, ve siteye attım tek tek. Sonra biraz biraz kıpırdanma oldu satışlarda. 

Anladım ki park sistemi önemli bu domain satışında. Şablonum basitti domain satılıktır yazıyor, fiyatı kayıt tarihi vs vs...

Daha sonrasında her domain için aynı park şablonu çok sıkıcı gelmeye başladı. Bir panel yazayım dedim. Her domaine özel meta girebileyim, içerik girebileyim vesaire. Onu da yazdım. Artık tüm park sayfalarımı tek panelden düzenleyebiliyordum. 

Ama birşeyler eksikti halen :) Bunların birde anasitesi olmalıydı ki tüm domainleri oradan listeleyebileyim. 

Oturdum yaklaşık 3 haftada bu sistemi kullanılabilir hale getirdim ve r10.net üzerinden satışa sundum. Alan oldumu hatırlamıyorum :) Domain yönetimi o kadar değerli değildi o zamanlar. 

Sistemi kendim kullanmaya devam ettim ve 1 senede yaklaşık 10 küsür domain satışı gerçekleştirdim o dönemki kısır listemden. Birşeyi anladım ki park sayfası satış için çok önemli. Sistem de güzel kullanıyorum, önce bir iki ekleme yapmakla başlayan süreç v2 nin meydana geliş sürecine dönüştü... 2014 sonuna doğru artık v2 hazırdı. Gene r10 üzerinden satışa çıkarttım. Talep bu sefer nispeten fazla idi. Sistem de gayet sağlıklı idi. Sağolsun alan arkadaşlar sorunsuz halen kullanmaktalar bildiğim kadarı ile. Yaklaşık 15 kişi tarafından kullanılmaya başlandı (sayıyı saymadım). Yaklaşık bir o kadar da satmadığım insan vardır. Meşgullük bir taraftan, hayat şartları bir taraftan, çok fazla uğraşamadım açıkcası.

Sistemin park modülü Cpanel'e entegre çalışırdı ve add-on domain i otomatik oluşturarak park dosyalarını otomatik olarak gönderir park edilen domainin klasörüne. Ama Cpanel apilerindeki yavaşlıktan ötürü 1 domaini eklemek 10-15 saniye sürer ve çoğu hosting bu kadar bekleme süresine izin vermediğinden park sistemi arada bir sıkıntı çıkarırdı. Bu böyle olmayacak dedim ve yeni bir projeye başladım. İsmini de DomaPa (Domain Park) koydum. Bu deneme aslında benim v3 için hazırladığım park sisteminin de atası oldu. 

Artık istediğiniz domaini park etmeniz 2-3 saniye sürüyor :) Onunda 1 saniyesini ben bekletiyorum (bknz: php sleep fonksiyonu) :) V2 yi geliştirmeyi yarıda bırakmamın birçok sebebi var ama en başında da kodlamaya başlarken sadece Türkçe olarak kodlamaktı. Haliyle bu onu global bir proje olmaktan çıkartıp yerel bir proje olarak kalmasına sebep oldu. Pazar sadece Türkiye ile sınırlı kalmamalı idi. 

E tabi biraz domainlerle içli dışlı olduk bu süreçte. Nedir? Nasıldır? Hangileri daha iyi satılır? Nasıl pazarlanırsa daha güzel olur? vb...

v3 için denemelere başladım. Bu sefer önceliğim globallik tek sayfa olsun global olabilsin gerektiğinde mottasıyla denemeler... denemeler... 

1. adım framework seçimi idi. Aslında benim için önemli olan routing (sayfa yönlendirmesi) idi. E onun için koca koca frameworklar kullanmaya da pek gerek yoktu açıkcası. (CI, CakePHP vb.) Fatfree ile Slim arasında kalıp Fatfree yi seçtim. 
Kısaca bu frameworkten bahsedeyim. Bu framework'ün temel kullanım yeri api sistemleri. Çünkü oldukça hafif ve inanılmaz hızlı. Birbirimizi anlamaya başladıkça ( ki yaklaşık dört gün kitap okur gibi okudum kodlarını :) ) Doğru seçim yaptığımın farkına vardım. Herkese de tavsiye ederim. İnanılmaz hızlı :) 

2. İşe koyulmak. Herkes v2 nin genel özelliklerini beğendiği için aslında sistemde olacaklar az çok belliydi başlarken. Bir deftere notlar halinde belirlenmiş ve sıra sıra kodları yazılıyordu. Domapa da ki park sistemini ekledikten sonra daha pek birşeye gerek yok derken şu da iyi olur bu da iyi olur demeye başladım. Herzaman ki gibi. Yazılımcı kafası rahat durmuyor. Sürekli iş çıkartıyor kendine. 

Eklenen şeyleri kısaca özetleyeyim size, bunlar aynı zamanda v2 ile v3 arasında ki farklar. 

 1. Çoklu dil desteği. (Panelden seçebilirsiniz. Şuan için EN-TR mevcut)
 2. V2deki tüm özellikler bunda da var (Metinden domain ekleme hariç)
 3. Tamamen değiştirilmiş altyapı. (v2->sarmal v3->ntp)
 4. Paypal ile ödeme alma (Hem checkout hem digital goods - dijital ürünler destekli ancak TR için bu seçenek şuan için kullanılamaz galiba ya da ben açamadım bilemiyorum)
 5. Marka domainlerinize logo yapıcı. Bununla ilgili bir not paylaşayım kesinlikle çok eğlenceli bir araç bu :) İsterseniz 1000 tane font yükleyin 1000 tane arkaplan ekleyin deneye deneye logonuzu oluşturun :) ) Örnek kullanım videosu 
 6. Hayalet site. Bu da çok hoş bir özellik oldu 10 tane domain ile ilgili domaininiz var ise hepsine atın bu yaklaşık 10kb lık dosyaları hepsi size site olsun. Markalık domainleriniz logoları ile paylaşılsın. (Örnek Hayalet Site: http://ealanadi.com)
 7. Doyosi Park ile anında park. Sadece nslerinizi değiştirin hepsi bu. Domaininizi park et der demez park edilecektir. (15 dakika dns servera izin verirsiniz ondan birşey olmaz :) ) 
 8. Doyosi Api ile domainlerin whois bilgisini çekin. Ekleme yaparken (com, net, org, info, ca, tv uzantıları desteklenir) domaini yazıyorsunuz bilgileri getir diyorsunuz ve hop ekleme formu sizin için dolduruluyor. 
 9. Bulk Whois / Notepad  Hatırlamak istediğini domaini önce bulk whois ile kontrol ediyorsunuz com net org info uzantıları dolumu hangi firmada kayıtlı ne zaman kaydedilmiş otomatik alıyor.) sonra not defterine ekle diyorsunuz. Hepsi bu :)
 10. DropCatcher : Çeşitli varyetelerde defalarca kullandığım bir sistem. Düşmüş domainleri yakalamak için (dropcatch backorderdan yavaş elden hızlı :) ) şansınıza güveniyorsanız bunu kullanabilirsiniz... Detayları satın aldıktan sonra öğrenirsiniz :) 
 11. XML Import - Domainleri xml'den çekin. Çoklu ekleyin tek tek uğraşmayın :) 
 12. Park sayfaları, Mobil ve Admin teması (Admin LTE2) tamamen mobil uyumlu  
 13. Park sayfalarının demosuna sitemizdeki domainleri ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. 

Sistemin Satış Fiyatı : http://doyosi.com 'da mevcut. 325$ ancak bu fiyatta 300$ yazılım ücreti, 25$ da 200 domain için park kredisi. Yani park kredisi yoksa sadece cpanelden park edebilirsiniz domainleri. (O da otomatik ama yavaş)

Hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için doyosi.com'a girebilirsiniz.
Dökümanlar için http://wiki.doyosi.com a girebilirsiniz
Doyosi v3 müşterisi iseniz destek paneline http://doyosi.net üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca Youtube de de Doyosi ile ilgili bazı örnek videolara ulaşabilirsiniz. Playlist için tıklayın

 


Yorumlar

Sıkça sorulan sorular için S.S.S sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sorulan Sorular
comments powered by Disqus