Domain alırken nelere dikkat edilmelidir?

Blog Alper ER - 16/04/2016

1- Domain alacağım uzantısı ne olsun?

Özel uzantıların da çıkması ile birlikte artık her sektör için, durum için, meslek için yeni domain uzantıları gün be gün ekleniyor. .kim’ler .parts’lar, .club’ler … Yüzlerce var.

Ama şu bir gerçektir ki hiç bir domain, com ve net’in yaptığı etkiyi yapamaz. Çok büyük reklam paraları, proje desteği ile tabiki iyi yerlere gelmiş siteler / domainler olacaktır. Ancak .com için bir uğraşıyorsanız .net için 2, diğer uzantılar için 5-10 hatta 50 kat daha fazla uğraşmanız gerekir.

2- Boşta bir domain mi almalıyım? Yoksa fazla para verip bu işin ticaretini yapan insanlardan mı?

Sorunun cevabı çok açık. Bu tamamen sizin projeniz ile ilgili bir durum. Yani siz ticari bir proje yapacaksanız, bunun için kaliteli bir isim almanız şarttır. Çünkü en iyi ticaret projeleri, prestij sahibi isimlerle sunumlanmalıdır.

Şöyle düşünün, bir e-ticaret sitesi açacaksınız.
hemensimdiazkaldial.com ile de bu siteyi açabilirsiniz. Ama reklamını nasıl yapacaksınız? İnsanlar sitenizin ismini hatırlamalı ve hafızalarına kolaylıkla yerleşecek bir isimde olması çok daha fazla müşteri sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Tek ürün siteleri için misal çocuk sandalyesi satacaksanız cocuksandalyesi.com’u almak çok mantıklıdır.
Bir çok alana hitap edecek bir alışveriş sitesi için kısa 3-4-5 karakter akılda kalıcı bir domain almanız çok daha mantıklıdır. (misal n11.com)

Bu tip domainleri boşta bulmak oldukça zordur. (3 karakter com ve – 4 harf com domainlerin hiçbiri boşta değildir.)

3- Jenerik domainler

Jenerik domainler kısaca isimler, nesneler ve sıfatlardır. (koyun.com, kedi.com, sari.com, ahmet.com vs). Her jenerik domain değerlidir diye bir kavram yoktur. Jenerik domain alırken öncelik, aranma hacmi, yaşı, anlamı gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.

4- Genel Durum

Hepsinin üzerinde şunu düşünmeniz gerekmekte, açacağınız sitenin ziyaretçisi siz olun. O sitenin ismi nasıl olursa hatırlamanız kolaylaşır ve siteye güvenirsiniz? Site kendini, vizyonunu ve misyonunu sahiplenen ve yansıtan bir isme sahipse güven teşkil edecektir. Aksini düşünüyorsanız milyon tane uzantıdan, milyon tane domain oluşturup site açabilirsiniz. Ekstra bir harcamaya girmenize çok gerek yok…


Yorumlar

Sıkça sorulan sorular için S.S.S sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sorulan Sorular
comments powered by Disqus